
Psychoterapie
O psychoterapii, psychologii a psychiatrii dnes už slýcháme poměrně často (přestože do určité míry jsou tato témata stále tabu - a to zejména v případě, má-li se člověk do péče nějakého takového odborníka dostat). Nicméně, opakovaně se setkávám s tím, že lidé tyto pojmy zaměňují, případně ani neví, co přesně si pod nimi představit. Proto je zde chci úplně laicky a stručně vyjasnit.
Psychologie je vlastně (přeloženo do češtiny) věda o duši. Pokud tuto vědu vystudujete na vysoké škole, můžete se nazývat psychologem. Tedy přesně řečeno "studovaným psychologem", protože každý člověk je dle mého názoru tak trochu laický psycholog.
Psychiatrem se může stát ten, kdo vystuduje lékařskou fakultu. Je to tedy lékař specializující se na "duši". Psychiatr může svému pacientovi/klientovi na rozdíl od psychologa předepsat léky (proti depresím, úzkostem apod.).
Psychoterapie je opět doslova přeloženo "léčení duše". Tím ovšem veškerá jednoduchost končí. Psychoterapie není oficiálně pořádně vydefinovaná a může být někdy trochu nejasné, kdo vlastně psychoterapii dělá/může dělat. Psychoterapie není vázaná na speciální studium na vysoké škole, může ji dělat psycholog i psychiatr, ale i člověk se zcela jiným vzděláním. Dle mého názoru je nejjednodušší a nejpřesnější nazývat psychoterapeutem (v užším slova smyslu) člověka, který absolvoval komplexní psychoterapeutický výcvik a pomáhá lidem - nejčastěji formou rozhovoru (ne tedy např. léky).
Samozřejmě je těžké různé oblasti "léčení duše" od sebe striktně oddělovat a přesně je definovat. Pojmy se často zaměňují (psychoterapie/terapie), existují další formy terapií jako např. regresní terapie, terapie tmou atd. Nicméně doufám, že tento stručný přehled pro základní rozlišení pojmů stačí.